NRF24L01P-T
NORDIC
NORDIC NRF24L01P-T
Abbildung kann vom Original abweichen
NRF24L01P-T
Description: SINGLE CHIP 2,4 GHZ TRANSCEIVER Hersteller: NORDIC Matchcode: NRF24L01P-T Rutronik No.: ISM1090 VPE: 490 MOQ: 490 Package: QFN20 Verpackung: TRAY
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequenz
2400 MHz
Funktion
TRANSCEIVE
Datenübertragung
2000 kbps
Bertriebs Temperatur
-40 +85 °C
Gehäuse
QFN20
Versorgungsspannung
1,9-3,6 V
Verschlüsselung
N Y/N
P(out)
0 dBm
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Verpackung
TRAY
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
A
Lieferzeit beim Hersteller
18 Wochen
The Nordic nRF24L01+ is a highly integrated, ultra low power (ULP) 2Mbps RF transceiver IC for the 2.4GHz ISM (Industrial, Scientific and Medical) band. With peak RX/TX currents lower than 14mA, a sub μA power down mode, advanced power management, and a 1.9 to 3.6V supply range, the nRF24L01+ provides a true ULP solution enabling months to years of battery life from coin cell or AA/AAA batteries. The Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator offloads time critical protocol functions from the application microcontroller enabling the implementation of advanced and robust wireless connectivity with low cost 3rd-party microcontrollers.
The nRF24L01+ integrates a complete 2.4GHz RF transceiver, RF synthesizer, and baseband logic including the Enhanced ShockBurst™ hardware protocol accelerator supporting a high-speed SPI interface for the application controller. No external loop filter, resonators, or VCO varactor diodes are required, only a low cost ±60ppm crystal, matching circuitry, and antenna.
The nRF24L01+ is available in a compact 20-pin 4 x 4mm QFN package.
Features
  • Low cost, single-chip 2.4GHz GFSK RF transceiver IC
  • Worldwide license-free 2.4GHz ISM band operation