NRF24L01P-EVKIT
NORDIC
NRF24L01P-EVKIT
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Frequenz
2400 MHz
Funktion
Transceive
Datenübertragung
1000 kbps
Verschlüsselung
N Y/N
Versorgungsspannung
1,9-3,6 V
Bertriebs Temperatur
-40 +85 °C
P(out)
0 dBm
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Verpackung
INDIVIDUAL
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
Norway
ABC-Schlüssel
A
Lieferzeit beim Hersteller
6 Wochen
The nRF24L01+ Evaluation Kit is a stand-alone kit for evaluation, prototyping and applications development with the nRF24L01+ 2.4GHz RF transceiver IC. It includes basic feature boards, nRF24L01+ radio modules, microcontroller modules and PC software for configuration and control.
Features
  • Stand-alone kit for evaluation, prototyping and development with the nRF24L01+ 2.4GHz RF transceiver IC