IKP20N65H5XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001133078
Abbildung kann vom Original abweichen
IKP20N65H5XKSA1
Description: IGBT 650V 20A 1,65V TO220-3 Hersteller: INFINEON Matchcode: IKP20N65H5 Rutronik No.: IGBT2278 VPE: 500 MOQ: 500 Package: TO-220 Verpackung: TUBE
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
20 A
V(CEsat)
1.65 V
Gehäuse
TO-220
Bodydiode
YES
P(tot)
63 W
Automotive
NO
t(r)
8 nS
td(off)
156 nS
td(on)
18 nS
Befestigung
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technologie
Trench
Verpackung
TUBE
Hersteller Artikel
SP001133078
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
B
Lieferzeit beim Hersteller
21 Wochen
High Speed 650 V, 20 A hard-switching IGBT TRENCHSTOPTM 5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-220 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
Summary of Features
  • 650 V breakthrough voltage
  • Compared to best-in-class HighSpeed 3 family
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reduction in switching losses
  • 200mV reduction in VCEsat
  • Co-packed with Rapid Si-diode technology
  • Low COES/EOSS
  • Mild positive temperature coefficient VCEsat
  • Temperature stability of Vf
Benefits
  • 50 V increase in the bus voltage possible without compromising reliability