IGW30N60H3FKSA1
INFINEON
INFINEON SP000852242
Abbildung kann vom Original abweichen
IGW30N60H3FKSA1
Description: IGBT 600V 60A 2.40V TO247-3 Hersteller: INFINEON Matchcode: IGW30N60H3 Rutronik No.: IGBT1229 VPE: 30 MOQ: 30 Package: TO247-3 Verpackung: TUBE
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
60 A
V(CEsat)
2.40 V
Gehäuse
TO247-3
Bodydiode
NO
P(tot)
187 W
Automotive
NO
t(r)
33 nS
td(off)
207 nS
td(on)
21 nS
Befestigung
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technologie
TrenchStop
Verpackung
TUBE
Hersteller Artikel
SP000852242
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
B
Lieferzeit beim Hersteller
38 Wochen
Infineon’s high speed devices are used to reduce the size of the active components (25kHz --> 70kHz). Infineon’s HighSpeed 3 family provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
Summary of Features
  • Designed specifically to replace planar MOSFETs in applications switching at frequencies below 70kHz
  • Low switching losses for high efficiency
  • Excellent V ce(sat) behavior thanks to the famous Infineon TRENCHSTOP™ technology
  • Fast switching behavior with low EMI emissions
  • Optimized diode for target applications, meaning further improvement in switching losses
  • Low gate resistor selection possible (down to 5Ω) whilst maintaining excellent switching behaviour
  • Short circuit capability
  • Offering T j(max) of 175°C
  • Packaged with and without freewheeling diode for increased design freedom
Benefits
  • Excellent cost/performance
  • Low switching and conduction losses
  • Very good EMI behavior
  • A small gate resistor for reduced delay time and voltage overshoot
  • Smaller die sizes -> smaller packages
  • Best-in-class IGBT efficiency and EMI behavior
Target Applications
  • Welding Inverters
  • Solar Inverters
  • UPS
  • All hard switching applications
Anfragen oder bestellen:
Please login
Der Rutronik24 Shop ist nur für Firmenkunden. Ein Verkauf an Privatkunden ist nicht möglich.
Preise
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • Package: SIP
  • Verpackung: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W