IGW15T120FKSA1
INFINEON
IGW15T120FKSA1
Description: IGBT 1200V 30A 2.2V TO247-3 Hersteller: INFINEON Matchcode: IGW15T120 Rutronik No.: IGBT1051 VPE: 30 MOQ: 240 Package: TO247-3 Verpackung: TUBE
Alternativen finden Datenblatt
Einfügen in Projektliste Muster
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
30 A
V(CEsat)
2.2 V
Gehäuse
TO247-3
Bodydiode
NO
P(tot)
110 W
Automotive
NO
t(r)
35 nS
td(off)
600 nS
td(on)
50 nS
Befestigung
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technologie
2-20kHz
Verpackung
TUBE
Hersteller Artikel
SP000013888
ECCN
EAR99
Zolltarifnummer
Land
China
ABC-Schlüssel
A
Lieferzeit beim Hersteller
62 Wochen
Summary of Features
  • Lowest V ce(sat) drop for lower conduction losses
  • Low switching losses
  • Easy parallel switching capability due to positive temperature coefficient in V ce(sat)
  • Very soft, fast recovery anti-parallel Emitter Controlled HE diode
  • High ruggedness, temperature stable behavior
  • Low EMI emissions
  • Low gate charge
  • Very tight parameter distribution
Benefits
  • Highest efficiency – low conduction and switching losses
  • Comprehensive portfolio in 600V and 1200V for flexibility of design
  • High device reliability
Target Applications
  • UPS
  • Solar inverters
  • Motor control
  • Major home appliances
  • Welding
  • Other hard switching applications
Anfragen oder bestellen:
Please login
Abgekündigtes Bauteil
Letzte Bestellmöglichkeit beim Hersteller: 15.03.2023
Der Rutronik24 Shop ist nur für Firmenkunden. Ein Verkauf an Privatkunden ist nicht möglich.
Preise
Der Artikel ist in dieser Menge nicht lieferbar.
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • Package: SIP
  • Verpackung: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W